Friday, February 10, 2012

Taniec, joga i druga młodość...


Dla ludzi takich jak Tao Porchon-Lynch, wiek to nie starość, to druga, nowa młodość. Nic nie wskazuje na to, że ta kobieta ma 94 lata. Nie pomyliłam się - tylko 94 lata.Tao praktykuje jogę od ponad 70 lat, mało tego jest z pewnością jedną z najstarszych instruktorek jogi. Uczy jogi studentów w Indiach, Francji i USA od ponad 45 lat. To jeszcze nie wszystko. W wieku 87 lat Tao postanowiła nauczyć się tańca towarzyskiego. Taniec stał się dla niej wyzwaniem i radością życia.
Mimo złamanego nadgarstka i operacji stawu biodrowego (wychodząc ze sklepu, 87 letnia Tao upadła i złamała biodro) 6 lat temu, wciąż tańczy i uczy jogi. 
"Nie zamierzam tego porzucić. Zamierzam tańczyć i uprawiać jogę tak długo, jak długo będę żyć" - powiedziała Tao swojej lekarce, która nie wyraziła zgody na tego typu aktywność.

W życiu jak w tańcu, każdy krok ma znaczenie.

Tao jest żywą reklamą, jak można wykorzystać nasz ludzki potencjał. Jest przykładem, jak można kontrolować swoje ciało i umysł, i tym sposobem przezwyciężać efekty starzenia się. Filozofią Tao jest:
"Nie ma takich rzeczy, których nie moglibyśmy dokonać, jeśli potrafimy wykorzystać moc, która jest w nas"

Strona Tao:
http://www.taoporchon-lynch.com/
Tao kanał YouTube:
http://www.youtube.com/user/TaoYoga1

Tao Porcon-Lynch nie jest jedyną ponad 90-cio letnią instruktorką yogi. Aktywnych, pracujących osób po 90-tce nie jest wiele, ale jednak są. Budujące jest to, że wiek nie ma znaczenia, jeśli potrafimy w porę wziąć życie w swoje ręce i dbać o siebie jak o najcenniejszy skarb.
Wspomnę dzisiaj jeszcze tylko o jednej (96 letniej już dzisiaj), niezwykle sprawnej kobiecie, instruktorce jogi z Kanady.
To Ida Herbert. Ida zaczęła ćwiczyć jogę dopiero po 50 roku życia (podobnie jak ja).
Dzisiaj Ida prowadzi lekcje jogi i jest żywym przykładem zdrowia i witalności.Ida (ur. 1916) mówi, że czuje się bardzo młodo. Nie czuje różnicy niż kiedy miała 40, czy 50 lat. Jedynie oczy są słabsze, i okulary jej przeszkadzają.
Ida promieniuje zdrowiem, pogodą ducha i radością życia. Z ciałem swoim może robić takie 'sztuczki', jakich nie potrafią 30-latkowie.
(Wg. najnowszych wiadomości jakie udało mi się znaleźć - Ida w wieku 95 odeszła na emeryturę. Dalej ćwiczy jogę, pływa, jeździ na rowerze, uprawia ogród, prowadzi aktywne życie - link)

Na temat jogi jest wiele wspaniałych książek i kaset. W Internecie również można znaleźć bardzo dobre informacje.
W najbliższy wtorek, tj. 14 lutego, o godz. 20, w Radio na Fali - Spektrum Rozwoju - na żywo, które już 'wciągnęło' wiele osób (w tym mnie) będzie poruszany temat jogi. Gościem specjalnym będzie znany instruktor jogi - Maciej Wielobób .

Warto zarezerwować czas, a jeśli ktoś nie może w tym czasie słuchać, dodam, że audycje są nagrywane i można je także odsłuchać w dogodnym dla siebie czasie.

Kocham jogę, nie wyobrażam sobie dnia bez jogi. Nie jestem jednak w tym tamacie expertem, ale benefity jogi wyraźnie czuję. Nauczyłam się jogi sama, z TV i z kaset.
Patrz: Moja  Joga z Wai Lana

Zachęcam gorąco każdego bez względu na wiek do zainteresowania się jogą. Joga to nie tylko specjalne pozycje. Joga to dużo więcej.
 Joga jest dla każdego! Wiek nie ma znaczenia. Wiek to tylko liczby.

Na koniec, dla odmiany zobaczmy 3-letnią instruktorę jogi. Fantastyczna!
Aż chce się ruszyć z fotela i zacząć ćwiczyć, ćwiczyć.... jogę:
http://youtu.be/ee50hrUGc0k
Related Posts with Thumbnails

Moje motto:

"Nie rób tego, co ja chcę, abyś robił. Rób, to co TY chcesz robić. Podążaj za swoimi marzeniami".

Do poczytania...


Dobra nowina... patrz: Gazeta Wyborcza


***
oglądania i posłuchania

O Animalpastor:

Map IP Address
Powered byIP2Location.com