Monday, July 28, 2014

Liście jabłoni - nie zmarnujmy ich.

Photo: John Haag John Haag

Praktyczna lekcja.
Pewien mądry człowiekiem, który miał czterech synów chciał, aby jego synowie poznali głębię mądrości i postanowił w ciągu roku dać im lekcje na podstawie drzewa jabłoni. Każdego syna wysłał w podróż, każdy miał zobaczyć i poznać dokładnie drzewo jabłoni.
Jednego wysłał w zimie, drugiego na wiosnę, trzeciego latem, a ostatniego jesienią.

Pod koniec roku mądry człowiek zebrał swoich synów razem i poprosił ich, by opisali jak wygląda drzewo, tak jak je widzieli.
Pierwszy syn powiedział: Widziałem starą jabłoń, brzydką, z gołymi, sękatymi gałęziami.
Drugi syn powiedział: Ja także widziałem jabłoń, ale moja nie była stara i brzydka. Była młoda i piękna, pokryta jasnozielonymi liśćmi i delikatnymi kwiatami.
Trzeci syn zawołał: Nie, drzewo było dojrzałe i pełne pięknych owoców. Wspaniały widok..
Czwarty syn powiedział: Drzewo, które ja widziałem było w najpiękniejszych kolorach, a jego liście połyskiwały jak spadające na ziemię złote promyki.

Mądry ojciec wyjaśnił swoim synom, że każdy z nich obserwował to samo drzewo, ale w różnych porach roku.
 Synowie nauczyli się nie osądzać drzewa na podstawie jednego sezonu, ale jako całość.

Ja również nauczyłam się z tego opowiadania coś, czego nie wiedziałam. Uważałam, że jabłoń dostarcza nam piękne, smaczne  i jedne z najzdrowszych owoców, uwielbiane przeze mnie - jabłka.
Okazuje się, że również liście jabłoni od dawna wykorzystywane były w medycynie ludowej.Liście zbierać należy od czerwca do sierpnia, a więc ostatnia szansa, aby zebrać liście jabłoni i wykorzystać ich cenne wartości zdrowotne.
Właśnie zbieram liście i suszę na zimę, żuję listko z rana - ma gorzki, ale dobry jak dla mnie smak, zaparzam herbatkę z liści zazwyczaj z dodatkiem ziół, które rosną koło moich jabłonek (mlecz, babka, pokrzywa, nagietek), listek wrzucam również do szejków.

Dr Różański pisze nie tylko o jabłkach i ich cudownych wartościach, ale również o liściach jabłoni.

Liście jabłoni - Folium Mali
Liście jabłoni, najlepiej dzikiej lub takiej, której nie traktowano pestycydami, są doskonałym surowcem fenolokwasowym i flawonoidowym. Liść jabłoni – Folium Mali należy zbierać od czerwca do sierpnia i suszyć w przewiewnym oraz ciemnym miejscu. Zawiera rutynę, kwercytrynę, florydzynę, floretynę, naryngeninę; kwas galusowy, katechowy, chlorogenowy, kawowy; leukoantocyjanidyny; garbniki; glikozydy fenolowe.

Działanie naparu z liści jabłoni: przeciwzapalne, ściągające, przeciwwysiękowe, krwiotamujące; hamujące nadmierne krwawienia miesiączkowe; moczopędne; przeciwbiegunkowe, łagodzące stany alergiczne. Uszczelniające i wzmacniające śródbłonki; stabilizujące strukturę nabłonków; przeciwbakteryjne; przyspieszające gojenie ran i owrzodzeń na skórze i błonach śluzowych; odtruwające, przeciwrodnikowe. Napar nadaje się do przemywania skóry zapalnie zmienionej, łojotokowej, trądzikowej i skłonnej do wyprysków. W odwarze z liści płukać włosy tłuste i bez połysku, z łupieżem tłustym. Odwar z liści jabłoni nadaje się do przepłukiwania pochwy i nasiadówek przy świądzie i stanie zapalnym warg sromowych i pochwy. Z odwaru można czynić okłady na oczy podrażnione, łzawiące, z zapaleniem spojówek i białkówki. Odwarem obmywać rany, odleżyny, owrzodzenia sączące. Stosować do kąpieli niemowląt przy uogólnionym stanie zapalnym skóry i rozległych wypryskach.
Liść jabłoni jest wartościowy w mieszankach z kwiatami (bławatek, dziewanna, wrzos, nagietek, rumianek, koniczyna) i herbatą zieloną, ponadto jako składnik wzbogacający mieszanki ziołowe we flawonoidy. Nie ma ryzyka przedawkowania. Jest bezpieczny w stosowaniu, można stosować u kobiet w ciąży, karmiących i dzieci. Przeciętnie 1 łyżkę rozdrobnionych liści jabłoni zaparzyć w 1 szklance wrzącej wody; pić 1-2 razy dziennie lub częściej: w chorobach układu moczowego (stany zapalne, skąpomocz, kamica moczowa), zaburzeniach trawiennych, przy niestrawności, refluksie, chorobie wrzodowej, biegunkach, chorobach reumatycznych, miażdżycy, w przewlekłych schorzeniach skórnych i metabolicznych (np. cukrzycy). Polecam również przy przeroście gruczołu krokowego i zapaleniu przydatków u kobiet. W przypadku odwaru – gotować ok. 5 minut na małym ogniu.

Rp. Mieszanka oczyszczająca i odkażająca układ moczowy (stany zapalne, zakażenia, kamica, przerost gruczołu krokowego).
Liść jabłoni 1 część objętościowa
Liść gruszy 1 cz.
Liść brzozy 1 cz.
Liść borówki lub mącznicy 1 cz.
Liść ortosyfonu lub ziele połonicznika, albo rdestu ptasiego 1 cz.
Zioła wymieszać. 1 łyżka mieszanki na szklankę wody, zagotować i odstawić na 20-30 minut pod przykryciem. Pić 4 razy dziennie po 1/2 szklanki wywaru. Stosować 2-3 tygodnie.

Rp. Mieszanka ziołowa wzmacniająca naczynia krwionośne, poprawiająca krążenie krwi obwodowe (plamice naczyniowe, trądzik różowaty, żylaki, nadciśnienie, zapalenie żył i naczyniówki oka).
Liść jabłoni 1 cz. obj.
Ziele gryki lub ziele ruty 1 cz.
Kwiat arniki 1 cz.
Ziele fiołka tr. 1 cz.
Kwiat kasztanowca lub robinii akacjowej 1 cz.
Zioła wymieszać. 1 łyżka mieszanki na szklankę wody, zagotować i odstawić na 20-30 minut pod przykryciem. Pić 2 razy dziennie po 1/2 szklanki wywaru. Stosować 3 tygodnie. Powtarzać co kwartał.


Źródło:
http://rozanski.li/?p=2405
i od autora: http://rozanski.li/?page_id=1228


Photo: ArtIrene

Related Posts with Thumbnails

Moje motto:

"Nie rób tego, co ja chcę, abyś robił. Rób, to co TY chcesz robić. Podążaj za swoimi marzeniami".

Do poczytania...


Dobra nowina... patrz: Gazeta Wyborcza


***
oglądania i posłuchania

O Animalpastor:

Map IP Address
Powered byIP2Location.com