Sunday, July 3, 2011

Uszkodzenie stawu barkowego.

Żeby kózka nie skakała to by barku nie skręciła - tym razem to powiedzenie dotyczy mnie osobiście. Niewinny siad na huśtawkę skończył się dla mnie upadkiem i wywinięciem prawej ręki daleko do tyłu. Ręka nie miała najmniejszej ochoty powrócić do swojej prawidłowej pozycji, a ja, aby wydostać się z pod huśtawki potrzebowałam... dźwiga.
Postanowiłam jednak nie czekać na dźwig, lecz działać. Wówczas moja lewa ręka pokazała, że wcale nie jest gorsza od prawej. Nawet potrafiła wyprowadzić prawą siostrę na prosto. ..  Jednak wcześniej jej niedoceniałam.
Incydent ten miał miejsce tydzień temu. Staw barkowy nie jest jeszcze w pełnej sprawności, ale mam nadzieję, że wkrótce wróci do normy.
Co robię?
Delikatnie ćwiczę, staram się nie przekraczać granicy bólu i nie przemęczać,
masuję bark lewą ręką,
masuję  i ćwiczę również zdrowy bark,
... i właściwie to wszystko.
Mam nadzieję, że obejdzie się bez wizyty u lekarza.

W związku z tym incydentem studiuję 'staw barkowy' - teoretycznie i praktycznie na sobie.

Problemy stawu barkowego, to częste przypadki, zwłaszcza u sportowców i u ludzi starszych.
Umieściłam poniżej 2 linki z profesjonalnymi, przydatnymi informacjami dla osób mających tego typu problemy.
Dla ułatwienia wyboru ćwiczeń na końcu umieściłam film. Wybór odpowiednich ćwiczeń jest kluczem do przywrócenia sprawności stawu barkowego, a nawet można uniknąć operacji, która nie dość, że jest kosztowna i bolesna, to jednak nie gwarantuje pełnego powrotu do zdrowia.
 Pamiętajmy jednak, że każdy przypadek, wymaga indywidualnego rozpatrzenia.
Co do ćwiczeń, Yoga wg. mnie jest najlepsza. Ćwiczenia Jogi wykonujemy przy ścianie. Barki i biodra powinny przylegać do ściany. Resztę pokaże film.

A tutaj informacje z Internetu:
"Urazowi temu może towarzyszyć uszkodzenie przyczepu mięśnia naramiennego lub kapturowego do obojczyka, złamanie wyrostka barkowego, obojczyka lub wyrostka kruczego."
Pomiędzy obojczykiem a łopatką istnieje staw, który w niektórych urazach ulega zwichnięciu. Kontuzje takie są relatywnie częste w sportach kontaktowych, jeździectwie, kolarstwie, narciarstwie, piłce nożnej czy futbolu amerykańskim.
Omawiany staw ma stosunkowo niewielką ruchomość. Jest jednym z niewielu, który nie potrafi się ruszać w sposób izolowany - nie istnieją mięśnie wykonujące ruch tylko i wyłącznie w tym stawie. Sam staw jest otoczony przez struktury więzadłowe. Część biegnie od obojczyka do wyrostka barkowego łopatki (więzadła barkowo-obojczykowe), inne od obojczyka do wyrostka kruczego (więzadła kruczo-obojczykowe). Przy przemieszczeniu w stawie barkowo-obojczykowym najczęściej także one ulegają rozerwaniu.
Mechanizm urazu polega na upadku bezpośrednio na ramię bądź na wyprostowaną rękę. W takiej sytuacji obojczyk opiera się o żebra klatki piersiowej a łopatka popchnięta zostaje ku dołowi, w wyniku czego uszkodzeniu ulega właśnie staw barkowo-obojczykowy i więzadła w jego okolicy. Urazowi temu może towarzyszyć uszkodzenie przyczepu mięśnia naramiennego lub kapturowego do obojczyka, złamanie wyrostka barkowego, obojczyka lub wyrostka kruczego.

Wyróżnia się sześć stopni uszkodzenia stawu barkowo-obojczykowego w zależności od stopnia przemieszczenia obojczyka oraz uszkodzenia więzadeł.
Stopień pierwszy - delikatne naciągnięcie torebki stawowej, bez większego uszkodzenia.
Stopień drugi - niewielka niestabilność przednio-tylna świadcząca o uszkodzeniu więzadeł barkowo-obojczykowych.
Stopień trzeci - niestabilność góra-dół uzyskana po obciążeniu rąk ciężarkami 4,5 - 6,8 kg.
Stopień czwarty - przemieszczenie obojczyka wraz z uszkodzeniem mięśnia czworobocznego.
Stopień piąty i szósty - duże przemieszczenie obojczyka z uszkodzeniem torebki stawowej, zerwaniem więzadeł barkowo-obojczykowych oraz kruczo-obojczykowych.

Zazwyczaj dokładne badanie lekarskie wystarcza do oceny stopnia uszkodzenia stawu. Dla potwierdzenia rozpoznia warto wykonać zdjęcie rentgenowskie (RTG). Nie wykaże ono uszkodzonych więzadeł, ale pokaże stopień i kierunek przemieszczenia obojczyka oraz uwidoczni ewentualne złamania kostne.

Barki - kompleksowa analiza przyczyn bólu barku:
https://youtu.be/A3uF8dz7CX4

*****
Film na YouTube.
Pamiętamy - barki i biodra przylegają do ściany.Uzupełnienie - dnia 12/11/11.
Mój bark jest w dobrej kondycji, ale jeszcze nie taki sprawny jak oryginał. Szybciej się męczy, ale wszystkie ruchy mogę wykonywać. Ćwiczę i masuję go codziennie, nawet parę razy dziennie, ale nie długo. Gdybym miała w pobliżu dobrą masażystkę, napewno wzięłabym z 20 masaży dwa razy w tygodniu. Potem przerwa z dwa tygodnie i ponownie powtórzyłabym masaże. To znacznie by pomogło i przyspieszyło proces powrotu do pełnej sprawności.


Staw barkowy to jeden z najtrudnieszych stawów do zregenerowania. Nie warto go jednak zaniedbywać. Ból może powrócić.
Related Posts with Thumbnails

Moje motto:

"Nie rób tego, co ja chcę, abyś robił. Rób, to co TY chcesz robić. Podążaj za swoimi marzeniami".

Do poczytania...


Dobra nowina... patrz: Gazeta Wyborcza


***
oglądania i posłuchania

O Animalpastor:

Map IP Address
Powered byIP2Location.com