Zalety dyni.
Dynia ma same zalety! Zrobisz z niej jesienną zupę, zapiekankę, można zjadać ją na surowo, robić tzw. szejki i zdrowe desery.... praktycznie można ją wykorzystać w kuchni na różne sposoby. Przepisów w Internecie jest mnóstwo.
A maseczka z miąższu dyni jest super upiększjąco-odmładzająca: oczyszcza, nawilża, regeneruje łuszczący się naskórek. Skóra staje się błyszcząca, świeża i odmłodzona.
Uwielbiam dynię i doceniam jej walory. Na ten temat sporo już pisałam, np. tutaj: link
Swój intensywny kolor zawdzięcza beta-karotenowi, który barwi warzywa na żółto i pomarańczowo. Dzięki niemu jest jednym z najzdrowszych warzyw. Beta-karoten to bardzo silny przeciwutleniacz. Wyłapuje wolne rodniki, które niszczą komórki i powodują raka.
Badania dowodzą, iż częste jedzenie dyni obniża ryzyko zachorowania na nowotwory jelita grubego i żołądka. Beta-karoten wzmacnia też odporność, obniża poziom złego cholesterolu oraz opóźnia proces starzenia się. Dba więc o stan skóry, eliminując cellulit, wygładza zmarszczki, nadaje cerze blask.
Ale to nie jedyny cenny składnik dyni. Zawiera ona mnóstwo magnezu, żelaza, wapnia oraz – bardzo ważnego, szczególnie dla mężczyzn – cynku (wzmacnia włosy i ochotę na seks). Ma dużo wit. C, B1 i PP.
Dynia dla zdrowia i urody
Świeże pestki dyni zabijają owsiki, glisty, tasiemce. Jeśli chcesz się ich pozbyć, zjedz na czczo 2 łyżki świeżych, obranych z łupinek pestek. Po 2 godzinach zażyj środek przeczyszczający. Kurację można powtarzać trzy razy w dwudniowych odstępach. To zwykle wystarcza, aby pozbyć się niechcianych gości.
W medycynie ludowej stosowana była jako środek moczopędny i żółciopędny. Działała zbawiennie przy opuchliznach, zatruciach pokarmowych czy niestrawności. Ze względu na dużą ilość błonnika pomaga w uciążliwych zaparciach.
Olej z dyni tłoczony jest z pestek odmiany zwanej bezłupinową. Ma ciemnozielony kolor. Jest zdrowym dodatkiem np. do surówki z zielonej kapusty.
Olej z pestek dyni ma właściwości nawilżające i odmładzające, doskonale nadaje się do smarowania skóry, szczególnie suchej, łuszczącej się albo trądzikowej. Z kolei zawierający mnóstwo mikro- i makroelementów miąższ dyni idealnie nadaje się na maseczkę
Maska nawilżająco-odżywcza z miąższem dyni
Wymieszaj ze sobą:
• ½ szklanki surowego miąższu,
• ½ szklanki jogurtu naturalnego
• 2 łyżki soku z cytryny,
• łyżkę oleju z pestek dyni.