Friday, March 27, 2015

Co to jest zespół cieśni kanału nadgarstka?


Twoje ręce to twoje narzędzie pracy, np. praca biurowa lub inne prace, gdzie ręce są przez wiele godzin w pewnych powtarzających się pozycjach, np. artyści, muzycy, sportowcy, komputerowcy również. Bywa, że odczuwasz zmęczenie, - ignorujesz je, pojawiające się skurcze w dłoni, mrowienie, drętwienie też ignorujesz lub tuszujesz pigułkami przeciwbólowymi.
Pewnego dnia nagły ostry ból w nadgarstku promieniujący do ramienia nie pozwala Ci dalej pracować.
Co noc ostry ból budzi cię, ręka zdrętwiała i cała ta impreza nocna zbyt często się powtarza. Nie warto tego bagatelizować!
To jak pojawiające się czerwone światełko w kontrolce samochodu sygnalizujące, że trzeba sprawdzić co jest nie w porządku.
Bardzo prawdopodobne, że cierpisz na tzw. zespół cieśni nadgarstka. To bolesne schorzenie, mówiąc ogólnie spowodowane  jest uciskiem na kluczowy nerw w nadgarstku.

Zespól cieśni kanału nadgarstka (ZCKN) (Carpal Tunnel Syndrome - CTS) stanowi zespół objawów chorobowych spowodowanych uciskiem nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka.

Kanał nadgarstka jest to przestrzeń znajdująca się w nadgarstku między kośćmi nadgarstka a ścięgnistą strukturą-tzw. więzadłem poprzecznym nadgarstka.

Przez kanał nadgarstka przechodzi na rękę 9 ścięgien zginających palce oraz nerw pośrodkowy.

Photo i sporo info czytaj tutaj: link
 
Wiele innych czynników może również przyczynić się do zespołu cieśni nadgarstka, w tym anatomia nadgarstka, pewne podstawowe problemy zdrowia, (np. reumatoidalne zapalenie stawów) i właśnie szczególny sposób używania rąk.
Na szczęście, dla większości ludzi, których dotknął zespół cieśni nadgarstka, odpowiednie leczenie zwykle może złagodzić mrowienie i drętwienie i przywrócić nadgarstek i funkcję ręki do pełnej sprawności.
 
Moje ręce też służą mi do pracy i wiele razy otarłam się o objawy wskazujące na tą przykrą dolegliwość. 
 
Jak sobie z tym radziłam i radzę. 
Napiszę moje osobiste spostrzeżenia.
 
Dlaczego leki przeciwzapalne są niebezpieczne w leczeniu zespołu cieśni nadgarstka
 
Dziewięć ścięgien, które przechodzą przez kanał nadgarstka znajduje się w każdej pustej rurce zwanej osłonką, mogą one puchnąć, gdy zostają podrażniane.
Dzieje się tak, gdyż płyn, który je smaruje może wysychać, gdy ciągle i ciągle powtarzamy ruchy palców w tej pustej rurce.
Kawałki ścięgna i osłony ścięgna, zostają przez te nadmierne ruchy zeskrobywane, powodując coraz większe podrażnianie ścięgien.
System odpornościowy organizmu wysyła informację - sygnał, w płynie ze spacjalnymi komórkami zwanymi -  makrofagi .... . Makrofagi, to sprytne komórki, potrafią wszędzie się wcisnąć. Ich zadaniem jest zniszczyć wszystko, co nie powinno tam być, co nie należy do tego rejonu - czy to złe bakterie, czy martwe komórki, a nawet małe kawałki metalu.
Gdy bierzemy leki przeciwzapalne, mikrofagi nie dostają sygnału ostrzegawczego, że w organizmie jest problem. To tak jak by wyłączyć światełko ostrzegawcze w kontrolce samochodu - nie widzimy problemu, nie reagujemy, aby go rozwiązać.
Po zażyciu leku, na krótki czas czujemy poprawę, ale w dłuższej perspektywie problem staje się większy.
 
Czego warto unikać!
 
Wiele osób często sięga po przeciwbólowy i przeciwzapalny Ibuprofen. Problemem tej dolegliwości nie jest niedobór lub brak tego medykamentu. Pomocny jest w łagodzeniu bólu to fakt, można w końcu spać, wobec tego wiele osób myśli, że jest już lepiej, ale w efekcie końcowym sytuacja się pogarsza. Warto zapoznać się dokładnie ze skutkami ubocznymi Ibuprofenu.
 
Następny groźny medykament  - Zastrzyki z kortyzonu.
 
Kortyzon jest  powszechnie używany w leczeniu bolesnych schorzeń, jak np. zapalenia ścięgien - łokieć tenisisty, zespół cieśni nadgarstka, zapalenie nerwu kulszowego. Jest to rozwiąznanie tymczasowe. Ból znika szybko i zazwyczaj na długo. To też pułapka, bólu nie czuje się, wydaje się, że nie ma problemu, nic nie robimy w kierunku naprawy, a choroba zatacza coraz większe koło.
Kortyzon jest bardzo silnym lekiem, nie leczy i znacznie opóźnia wyzdrowienie, (według australijskiego badania opublikowanego w przeglądzie naukowym The Lancet).
Większość lekarzy nie podaje zastrzyków kortyzonu tak szybko. Jeśli już, to jeden raz w ciągu życia, niektórzy do 3 razy, ponieważ kortyzon niszczy mięśnie, nawet kości i powoduje trwałe uszkodzenia.

Następną propozycją w tym schorzeniu jest operacja.

Moim zdaniem lepiej zrobić wszystko co możliwe, aby do tego nie doszło.
Operacja powinna być zawsze ostatecznością i naprawdę koniecznością. Jest koniecznością wówczas, gdy uszkodzenie jest zbyt duże, nieodwracalne i grozi utratą funkcjonowania ręki.
Jednak warto dobrze się zastanowić, nie spieszyć, to nie jest rzecz, która musi być natychmiast wykonana, nie tracić nadziei, dać sobie trochę czasu, a czas będzie pracował na korzyść, jednak pod warunkiem, że zabierzemy się do systematycznego i odpowiedniego działania, aby zlikwidować prawdziwą przyczynę.

Operacja zawsze niesie jakieś ryzyko.
Poza tym, chociaż bólu już nie ma lub jest bardzo mały, jednak ręka będzie słabsza, nie będzie już taka jak przed zachorowaniem.
Istnieje też duże prawdopodobieństwo, że schorzenie powróci. To częste przypadki, zwłaszcza, jeśli powróci się do poprzedniego, niszczącego działania (np. praca).
Bywają też przypadki, nieprawdidłowego zdiagnozowania, gdzie okazało się, że to nie był zespół cieśni nadgarstka.

Istnieją naturalne sposoby pomagające zlikwidować przyczynę schorzenia.
O nich następnym razem.

Na koniec filmik, aby lepiej zrozumieć co to jest  zespół cieśni nadgarstka

 
Króciutki filmik, na wstępie pokazuje młodego mężczyznę, którego praca wymaga częstego, powtarzającego się ruchu nadgarstka. Tego typu ruchy mogą powodować problemy jak np. zespół cieśni nadgarstka (carpal tunel syndrome). Schorzenie to powstaje, gdy jest zbyt duży nacisk na nerw, który biegnie przez nadgarstek.

W dalszej częsci fimiku pokazana jest anatomia nadgarstka, aby lepiej zrozumieć to schorzenie.
Nadgarstek zawiera ścięgna i nerwy wewnątrz wąskiego tunelu. Ten wąski tunel, /zespół cieśni nadgarstka/, ma stałą średnicę. W zespole cieśni nadgarstka, objawy występują, gdy jest ciśnienie na środkowy nerw.
Ten nacisk na nerw w wąskim tunelu więzadeł i kości powoduje objawy tego schorzenia. Niektóre z objawów zespołu cieśni nadgarstka to:
 drętwienie, mrowienie i szpilkowate kłucie.

Related Posts with Thumbnails

Moje motto:

"Nie rób tego, co ja chcę, abyś robił. Rób, to co TY chcesz robić. Podążaj za swoimi marzeniami".

Do poczytania...


Dobra nowina... patrz: Gazeta Wyborcza


***
oglądania i posłuchania

O Animalpastor:

Map IP Address
Powered byIP2Location.com