Friday, January 10, 2014

Qigong, oczyszczanie i energia życiowa Qi.

Odblokowanie leczniczych właściwości Qi

Po świąteczno-noworocznym okresie, nasze ciało i umysł prosi o to, aby się nimi konkretnie zająć. Najwyższy już czas, aby zacząć zrobić w nim porządki, nie odkładać na lepszą porę. Teraz jest najlepsza pora na start. Wg. sprawdzonej zasady małych kroków, zróbmy już pierwszy krok, dalej pójdzie znacznie łatwiej.
Proponuję zacząć od oczyszczania ciała i umysłu przy pomocy ćwiczeń Qigong.  Zanieczyszczone ciało to również zablokowana energia życiowa.

Mówi się, że jeśli możesz poruszać jednym palcem i oddychać, możesz ćwiczyć Qigong. Jeśli nie jesteś w stanie poruszyć palcem, możesz wizualizować i oddychać, i tak ciało Twoje osiągnie bardzo duże korzyści.

Qigong to coś więcej niż ćwiczenia. Dla mnie to sztuka pięknego ruchu ciała, sztuka uzdrawiania ciała, umysłu i ducha.
Piękne, bardzo przyjemne, taneczne ruchy można wykonywać zarówno w pozycji stojącej, jak i siedzącej, jeśli ktoś nie może inaczej.
Nawet jeśli poświęcimy tylko 10 minut dla siebie (najlepiej 2 x dziennie)  każdego dnia na ćwiczenie Qigong, w dość krótkim czasie odczujemy leczniczą moc Qi.

Qigong to zdecydowanie moje najbardziej ulubione ćwiczenia. Mogę powiedzieć - bardzo kocham Qigong. Przyznaję, jest to miłość warunkowa, egoistyczną, dla korzyści własnej, ponieważ daje mi ogromnie dużo energii, podnosi sprawność fizyczną, balansuje moje ciało i umysł. Poza tym, z Qigongiem ćwiczy się przyjemnie, czas się nie dłuży, właściwie ma się odczucie, żeby więcej, nigdy dość. Krótko mówiąc - Qigong uzdrawia mnie całościowo.

Na temat Qigong jest bardzo dużo książek, informacji w Internecie, filmików na YouTube, kaset i oczywiście kursów z  profesjonalnym instruktorem.
Wiedza w gruncie rzeczy jest ogromna i jest potrzebna. Ale bywa tak... im więcej wiemy i próbujemy zrozumieć, tym jesteśmy bardziej zdezorientowani..... Tak jest, ponieważ Qigongu tak naprawdę nie można poznać czytając nawet najwartościowsze opisy lub nabywając wiedzę z perfekcyjnych wykładów.
Prawdziwe zrozumienie przychodzi tylko wtedy, gdy regularnie ćwiczymy Qigong. w miarę upływu czasu zaczynamy odczuwać i rozumieć prawdziwą istotę Qi.

Postaram się dzisiaj w bardzo dużym skrócie przekazać jeszcze parę informacji na temat Qigong. Najważniejsze jest, aby zacząć ćwiczyć.
Qigong jeszcze wiele razy pojawi się w moich postach.

Co to jest "Qigong"?
Qigong jest to chiński system odnowy biologicznej, który wykorzystuje płynne i powolne ruchy kontrolując oddech, dzięki temu usprawniają się wszystkie systemy ciała. [qi 気 (energia życia) + gong 功 (praktyka) = Qigong].

  ◆ Czy Qigong jest sztuką walki?
  Nie jest. Qigong jest to metoda samoleczenia, która uzupełnia wszelkie inne formy fizycznych terapii. Qigong to bardzo łagodne i spokojne ruchy, dzięki którym ciało i umysł odzyskują harmonię i relaks, co prowadzi do poprawy zdrowia poprzez integrację ośrodków fizycznych, psychicznych i emocjonalnych.

  ◆ Dla kogo wskazany jest Qigong?
  Dla każdego! Szczególnie jednak dla osób z przewlekłymi problemami natury fizycznej (reumatyzm, artretyzm, Parkinson..), nadwagą, nadmiernie obciążonych stresem, wyczerpanych, osłabionych... Dla każdego Qigong jest bardzo korzystny! dla zdrowia i dobrego samopoczucia.

Dla przykladu - mój styl codziennych ćwiczeń wygląda tak:
- rano, przed pierwszym posiłkiem ćwiczę własny, sprawdzony, korzystny dla mnie zestaw ćwiczeń, składający się z dopasowanych do moich możliwości fizycznych elementów: jogi, kalenistyki i Qigongu. Trwa to ok. 20-40 minut, najczęściej 30 minut.
- po południu ćwiczę ulubiony Qigong. To daje mi napływ świeżej energii i poprawia sprawność fizyczną i emocjonalną na resztę dnia.
- przed spaniem ćwiczę 2-5 minut ćwiczenia rozciągające, co pozwala mi na lekkie ranne wstawanie.
(1 raz w tygodniu daję odpoczynek mięśniom i nie ćwiczę, więcej spaceruję. Jeśli pogoda nie sprzyja spacerom - ćwiczę Qigong)

Filmik poniżej pokazuje mój ulubiony, najczęściej praktykowany zestaw Qigong, trwający 10 minut. Polecam ten zestaw każdemu, kto chce być sprawnym całe swoje ziemskie życie, kocha piękną muzykę i taniec.
 Piękna muzyka pomaga skupić się na tu i teraz, sprawia, że ćwicząc zapominam o codzienyych sprawach. Piękne taneczne ruchy przy dźwiękach subtelnych dźwięków i... wszystko staje się cudowną medytacją.http://youtu.be/lYMTI5R6V9g

*Master Faye (Li) Yip (photo powyżej), rozpoczęła swoją karierę w bardzo młodym wieku (7 lat), pod ścisłym reżimem swego ojca, profesora Li Deyin. Otrzymała też bezcenne wskazówki od renomowanych mistrzów z Chin. Prowadzi Seminaria dla studentów w Wielkiej Brytanii i w całej Europie ( Hiszpania , Francja , Szwecja , Chiny , itd.). Wraz z mężem Tary Yip założyła British Health Qigong Association.
 
Praktykując Qigong, sięgamy po lepsze zdrowie i samopoczucie na osobistym poziomie fizycznym i duchowym. Można się o tym przekonać tylko poprzez codzienną, regularną, własna praktykę.
Related Posts with Thumbnails

Moje motto:

"Nie rób tego, co ja chcę, abyś robił. Rób, to co TY chcesz robić. Podążaj za swoimi marzeniami".

Do poczytania...


Dobra nowina... patrz: Gazeta Wyborcza


***
oglądania i posłuchania

O Animalpastor:

Map IP Address
Powered byIP2Location.com