Thursday, March 6, 2008

Ostrożność w sieciInternet wciąż pozostaje nowym, ale już powszechnym sposobem poznania partnera. Jeśli ktoś nosi się z zamiarem zawarcia nowej znajomości przez Internet, powinien być jednak ostrożny. Oto kilka wskazówek dla osób preferujących poznawanie przyjaciół za pośrednictwem sieci.


Magazyn 50Plus.com podaje kilka rad, które ułatwią i uczynią bezpiecznym randkowanie online:

1. Strzeż swojej prywatności

Zanim dołączysz do społeczności jakiegoś serwisu internetowego, np. towarzyskiego, upewnij się, że ochronie podlegają takie dane, jak nazwisko, adres mailowy, numer telefonu. Najlepiej zrezygnować z tworzenia adresu mailowego, który będzie zawierał nazwisko właściciela.

2. Zadbaj o dobre wrażenie

Należy zadbać o wywołanie adekwatnego do oczekiwań wrażenia, np. jeśli nick użytkownika będzie brzmiał gorący24, napiszą doń zupełnie inne osoby niż wówczas, gdy będzie brzmiał rencista57. Nick stanowi ważne odniesienie w poszukiwaniu nowych znajomości w Internecie.

3. Bądź realist(k)ą

Opisy mające scharakteryzować użytkowników portali towarzyskich tworzone przez nich samych zawierają zazwyczaj określenia typu: „uwielbiam romantyczne spacery”, „podróże to moja pasja”, „szukam porozumienia dusz”. Jakkolwiek sformułowanie te brzmią zachwycająco, rzeczywistość zazwyczaj okazuje się stanowczo odmienna, ludzie wypisują najróżniejsze rzeczy po to, by wzbudzić zainteresowanie swoim ogłoszeniem. Jeśli ktoś szuka perfekcyjnego partnera, może doznać rozczarowania; trzeba pamiętać, że wirtualne kontakty zawiera się z realnymi ludźmi, mającymi zarówno wady, jak i zalety.

4. Szczerość najlepszą polityką

Specyfika kontaktów w sieci pozwala na zatajenie cechujących nas mankamentów, spraw, o których wolelibyśmy nie rozmawiać, koloryzowanie i kłamstwa nie są jednak dobrym rozwiązaniem. Warto być sobą i zawierać przyjaźnie z ludźmi, którzy zaakceptują nas takimi, jakimi jesteśmy. Nie ma sensu udawać kogoś innego, jest to męczące dla tego, kto udaje i dyskomfortowe dla tego, kto jest oszukiwany.

5. Dyplomacja

Przy całej szczerości, jaka powinna charakteryzować kontakty między ludźmi, warto pozostawać dyplomatycznym, nie trzeba na pierwszej internetowej randce opowiadać szczegółów z życia intymnego, rozwodowych perypetii, przebiegu trudnych do wyleczenia, chorób zakaźnych, etc. Kontakty sieciowe ograniczają się do przesyłania maili, czasem zdjęć, to, co napiszemy, pozostaje więc często jedynym odniesieniem dla internetowego znajomego. Trzeba odpowiednio dobierać słowa i starać się jasno przekazać myśli, tak by nie było niedomówień, a przy tym początkowo należy unikać tematów związanych z intymnymi problemami, religią i poglądami politycznymi. Epatowanie radykalnymi sądami, w którejś z tych dziedzin, może zrazić potencjalnych przyjaciół.

6. Wyznacz granice, których nie zamierzasz przekroczyć

Jak zachować się, gdy dostaniemy maila o zbyt –naszym zdaniem- osobistych treściach? Nieporozumienia w tej dziedzinie często się zdarzają, ktoś może wyciągnąć zbyt pochopne wnioski z wymiany informacji z internetowym znajomym, bądź też jest osobą niezaznajomioną z zasadami, którym hołduje rozmówca. Ów interlokutor może pisać o kwestiach, które- według nas- pozostają poza obszarem naszych zainteresowań i, co ważniejsze, wprawiają nas w zakłopotanie. Należy jasno i wyraźnie przedstawić nasze stanowisko, wyznaczyć granice tematów rozmów, definitywnie rezygnować z kontaktów z osobami, które nie akceptują zasad przyjętych przez nas. Jeśli ktoś próbuje się kontaktować pomimo wyrażonej przez rozmówcę niechęci, większość komunikatorów ma opcję niepozwalającą na odbieranie informacji od tej osoby, trzeba skorzystać z niej w takiej sytuacji.

7. Nie zakładaj, że znasz prawdę

Niestety, Internet jest medium, za pośrednictwem którego łatwo oszukiwać. Rozmówca praktycznie nie ma szans na sprawdzenie czy dana osoba mówi prawdę, nie należy zakładać, że się ją zna. Warto zachować dystans w kontaktach przez Internet.

8. Nie spiesz się

Niektórzy zbyt szybko traktują znajomości online jako godne zaufania, charakterystyczną cechą tu jest zaś to, iż poznajemy ludzi od zupełnie innej strony, tzn. dowiadujemy się o ich przekonaniach i preferencjach, zanim poznamy ich sposób poruszania się, mówienia, etc. stąd rodzą się różne, nie zawsze zgodne z rzeczywistością, wyobrażenia o osobie poznanej w sieci. Warto pamiętać, że brak możliwości bezpośrednich kontaktów ułatwia osobiste zwierzenia, nie trzeba się jednak spieszyć z tego typu wyznaniami.

9. Bezpieczeństwo w czasie spotkania „na żywo”

Spotkanie na żywo z internetowym znajomym warto zaaranżować w miejscu publicznym- parku, restauracji, znanym klubie. Dobrze, jeśli rodzina, bądź przyjaciele wiedzą, gdzie ma ono mieć miejsce.

Internet daje wiele możliwości, mimo to jednocześnie stwarza zagrożenia. Ich świadomość pozwoli użytkownikowi uniknąć wielu dyskomfortowych sytuacji.


Autor:Joanna Papiernik
Źródło:(opr. wł.)

Wydrukowano ze strony
http://www.zycie.senior.pl/147,1,Kupidyn-zawojowal-Internet-ostroznosc-w-sieci,1240.html
Related Posts with Thumbnails

Moje motto:

"Nie rób tego, co ja chcę, abyś robił. Rób, to co TY chcesz robić. Podążaj za swoimi marzeniami".

Do poczytania...


Dobra nowina... patrz: Gazeta Wyborcza


***
oglądania i posłuchania

O Animalpastor:

Map IP Address
Powered byIP2Location.com