Saturday, April 16, 2011

Zakażenie dróg moczowych

Jak podają statystyki, co druga kobieta przechodzi raz w życiu zapalenie pęcherza moczowego.
Zapaleniu pęcherza towarzyszy uczucie częstego parcia na mocz, przy małej ilości oddawanego moczu. Charakterystycznym objawem jest silny, kłujący ból w okolicy nadłonowej.

Wskazane są nasiadówki nad parą.
Najlepsze są  odwary ze skrzypu lub słomy owsianej. Gotuje się przez 20 minut 50 gram skrzypu w 2 litrach wody. Garnek z odwarem wstawia się do sedesu i siedzi nad nim ok. 20 minut. (Uważać, aby temperatura naparu była niezbyt gorąca, aby się nie poparzyć!!!). Dokładnie otulić się ręcznikiem. Po nasiadówce natychmiast udać się do łóżka.

Dobrze działa również tzw. półkąpiel ze skrzypu.
100 g ziela skrzypu zalać na noc zimną wodą. Następnego dnia ogrzać do wrzenia i dodać do wody do kąpieli. Kąpiel powinna trwac 20 minut. Nie należy się wycierać tylko zawinąć w płaszcz kąpielowy i przez godzinę leżeć w łóżku. W czasie kąpieli woda powinna sięgać nad nerki.

Jest wiele ziół, mieszanek ziołowych wspomagających, ale o nich innym razem.

Ważna uwaga:
Nie należy nigdy bagatelizować żadnego stanu zapalnego dróg moczowych, zwłaszcza nerek! Schorzenie nie leczone, zaniedbane może przejść łatwo w proces przewlekły i doprowadzić do poważnych powikłań, np. zaburzenia funkcji nerek.  W przypadku niepokojących objawów należy udac się do lekarza. Wczesne, właściwe leczenie łatwo może przywrócić zdrowie.

 ***
Poniżej artykuł Beaty Prasałek
Poradnik Domowy

Niemal każda kobieta przeszła kiedyś zakażenie dróg moczowych. I choć przypadłość to niezbyt groźna, jej objawy mogą dać się we znaki. Lepiej zapobiegać stanom zapalnym i rozpoczynać terapię już przy pierwszych symptomach choroby.

Kiedyś zakażenie dróg moczowych - czego efektem jest ich stan zapalny - nazywano poetycko "chorobą miodowego miesiąca". A wszystko przez to, że tuż po ślubie częściej odbywamy stosunki płciowe, a jeśli nie zachowujemy przy tym należytej higieny, sprzyja to infekcjom bakteryjnym. Mniej poetycko nastawieni do życia mówią o tym schorzeniu: "złapało się wilka". Podobno dlatego, że ból podczas oddawania moczu jest tak silny, że aż chce się wyć. Niezależnie od określeń jedno jest pewne: na zapalenie dróg moczowych skarżą się przede wszystkim kobiety. Dzieje się tak dlatego, że cewka moczowa kobiety jest znacznie krótsza niż mężczyzny (ma ok. 4-5 cm długości, zaś u panów 18-24 cm), więc bakterie mają krótką trasę do pokonania, aby dotrzeć do pęcherza moczowego, a potem moczowodami powędrować w kierunku nerek. Ponadto cewka moczowa kobiety znajduje się bardzo blisko ujścia pochwy i odbytu, co sprzyja przenoszeniu się obecnych tam bakterii. Infekcjom sprzyjają też przeziębienia i przemarznięcia, ale i... alergiczna reakcja na używane podpaski higieniczne czy środki plemnikobójcze stosowane w ramach antykoncepcji.

Ryzyko zapalenia błony śluzowej wyściełającej pęcherz moczowy i moczowody wzrasta również w czasie ciąży i klimakterium. Dzieje się tak z powodu zmian hormonalnych zachodzących w tych okresach życia kobiety. Bardziej narażone są także kobiety stosujące antykoncepcyjne wkładki domaciczne. Tzw. spirala wywołuje w jamie macicy lekki stan zapalny, a to znacznie zwiększa prawdopodobieństwo infekcji dróg moczowych.

Bakterie bez alibi

Do zapalenia dróg moczowych dochodzi najczęściej na skutek zakażenia bakteryjnego. Zwykle winę za to ponosi Escherichia coli - pałeczka okrężnicy, która jest obecna w naszych organizmach. Przy niedostatecznej higienie może przedostać się z okolic odbytu do cewki moczowej. Innymi podejrzanymi są chlamydie - bakterie przenoszone drogą płciową, które atakują pęcherz i moczowody, dostając się do nich przez cewkę moczową.

Stan zapalny pęcherza wyzwala impuls nerwowy, dlatego musimy koniecznie oddać mocz, nawet gdy pęcherz nie jest wypełniony. Biegamy często do toalety i oddajemy po kilka kropli. Często towarzyszy temu silny ból, pieczenie lub kłucie w cewce moczowej. Mogą pojawić się bóle podbrzusza, podwyższona temperatura i dreszcze, a w moczu ślady krwi. Żeby rozpoznać zapalenie pęcherza i zidentyfikować odpowiedzialne bakterie, trzeba wykonać ogólne badanie moczu oraz posiew moczu z antybiogramem, czasem (zwłaszcza wtedy, gdy zakażenia często nawracają) USG dróg moczowych.O zakażeniu dróg moczowych świadczy zmienione pH moczu - prawidłowy ma odczyn kwaśny, a w czasie rozwoju zakażenia jego odczyn zmienia się na zasadowy. Zwiększa się ilość białka w moczu i liczba leukocytów (białych krwinek), pojawiają się także krwinki czerwone. Posiew z antybiogramem wykonywany jest po to, by przekonać się, jaka bakteria panoszy się w drogach moczowych i jaki antybiotyk jest w stanie się z nią uporać. Jeśli lekarz chce szybko rozpocząć kurację, czasem podaje antybiotyk bez posiewu. Wybiera wtedy specyfik o tzw. szerokim spektrum działania, czyli taki, który zwykle jest najbardziej skuteczny w tego typu przypadkach. Do zakażeń często dochodzi, gdy następuje zastój moczu w drogach moczowych. Sprzyja temu m.in. nieprawidłowa budowa anatomiczna układu moczowego czy kamica dróg moczowych. Te przypadki można wykryć (a potem skutecznie leczyć) dzięki USG jamy brzusznej, dlatego właśnie to badanie jest zlecane przy nawracających stanach zapalnych układu moczowego.

Walka z intruzem...
 czytaj więcej tutaj:
http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/1,105912,7362169,Zakazenie_drog_moczowych.html

Tutaj jest sporo artykułów na temat problemów układu moczowego:
Zapalenie pęcherza moczowego - artykuły

Photo i artykuł: Gazeta PL
Related Posts with Thumbnails

Moje motto:

"Nie rób tego, co ja chcę, abyś robił. Rób, to co TY chcesz robić. Podążaj za swoimi marzeniami".

Do poczytania...


Dobra nowina... patrz: Gazeta Wyborcza


***
oglądania i posłuchania

O Animalpastor:

Map IP Address
Powered byIP2Location.com