Thursday, February 25, 2010

To botox or not to botox, that is the question.

To botox or not to botox, that is the question.

Moja odpowiedź - NOT TO BOTOX.
Twoja może być inna.

Annelise Hagen, autorka książki The Yoga Face: Eliminate Wrinkles with the Ultimate Natural Facelift” radzi zastosować specjalne ćwiczenia jogi na mięśnie twarzy.

Można zastanowić się, jak joga może odmładzać i opóźniać starzenie? Annelise mówi: „Musimy odrywać kolejne warstwy cebuli, ponieważ zrzucanie jedynie wierzchniej warstwy nie jest źródłem piękna i młodzieńczości. Należy dotrzeć do głębi. Jesteśmy coraz piękniejsze, kiedy przestajemy skupiać się na naszej powierzchowności, a sięgamy głębi”.

Asany dla twarzy

Annelise opracowała szeroki zestaw ćwiczeń, z którego możemy wybrać te, które są dla nas najodpowiedniejsze. Sugeruje, aby je wykonywać każdego poranka przez ok. 10 minut, po oczyszczeniu i nawilżeniu skóry, zgodnie z podaną niżej kolejnością.

1. Podniesione czoło: Pozwala umocnić największy mięsień czoła. Należy naprężyć i unieść mięśnie powyżej brwi, co sprowadza się do zmarszczenia czoła. Dalej, poprzez naciskanie opuszkami palców, wygładzamy zmarszczki w kierunku skroni. Próbujemy zrównoważyć nacisk naprężeniem mięśni. Powtarzamy to 20 razy tak szybko, jak potrafimy. Powstałe zaczerwienienie wynika ze zwiększenia cyrkulacji krwi w tym obszarze.
2. Twarz Lwa: Klasyczna pozycja Simhasana, która rozciąga wszystkie mięśnie twarzy i uwalnia napięcie emocjonalne. Należy na wdechu naprężyć ciało, mięśnie twarzy i zacisnąć pięści. Na wydechu wystawiamy język, kręcimy oczami i otwieramy dłonie. Trwamy w tej pozycji przez ok. 10 sekund. Powtarzamy całość dwa razy. Dzięki temu rozluźniamy mięśnie i uwalniamy napięcie kumulowane na szczęce. Nie bójmy się napinać i obkurczać mięśni twarzy, gdyż to pozwoli nam uwolnić je od nacisków.
3. Zaskoczona twarz: Podstawowa pozycja niosąca wygładzenie czoła i zmniejszenie zmarszczek. Poza tym, podnosi i wzmacnia mięśnie w okolicach oczu. Należy utrzymywać wzrok na naturalnym, horyzontalnym poziomie. Następnie trzeba otworzyć oczy bardzo szeroko i utrzymywać się w tym stanie przez ok. 10 sekund. Powtarzamy całość dwa razy. Ćwiczenie pozwala również wygładzić zmarszczki mimiczne w obszarze oczu i zapobiegać ich powstawaniu. Podczas wykonywania ćwiczenia możemy czuć lekkie pieczenie wokół oczu. Wynika ono z pobudzenia mięśni i świadczy o tym, że ćwiczenie faktycznie działa.
4. Satchmo (Louis Armstrong): Rozciąga i wzmacnia mięśnie policzkowe. Ćwiczenie przywołuje radosną i pełną entuzjazmu grę trębacza. Należy wziąć głęboki oddech, zacisnąć usta, nadąć policzki i powstałe ciśnienie przerzucać z jednego policzka na drugi, aż zabraknie nam powietrza. Ćwiczenie pozwoli wygładzić obszar policzków i zapobiec ich opadaniu.
5. Marilyn Monroe: Pozwala wzmocnić mięśnie okolic ust i ładnie je ukształtować. Formujemy usta do pocałunków, tak jak Marylin Monroe i pracujemy mięśniami z tego obszaru. Możemy całować swoje dłonie, stawiając opór mięśniom. Pozwala to uwydatnić wargi, a także ładnie wygładzić i ukształtować ich okolice.
6. Pisklę: Pomaga wygładzić obszar podbródka, szyi i policzków, jak również zapobiec ich opadaniu. Podnosimy podbródek jak najwyżej do góry w lewą stronę. Językiem dotykamy górnej części jamy ustnej, uśmiechamy się i przełykamy. Dalej postępujemy analogicznie, podnosząc podbródek prosto oraz dalej podnosząc w prawą stronę. Powtarzamy ćwiczenie dla każdego z kierunków po trzy razy.
7. Asana przeciwko ‘kurzym łapkom’: Ćwiczenie zapobiega opadaniu i obwisaniu skóry pod oczami i cofa powstałe już ‘kurze łapki’. Należy się szeroko uśmiechnąć, a następnie położyć palce wskazujące na zmarszczkach. Powstałemu naciskowi przeciwstawiamy się poprzez naprężanie partii mięśni pod powiekami. Jest to izolowane ćwiczenie, więc nie angażujemy innych partii twarzy. Wykonujemy 20 powtórzeń. Kiedy staniemy się biegli w ćwiczeniach, zwiększamy liczbę powtórzeń do 40.
8. Całując sufit: Pozwala nam kształtować okolice szczęki i szyi oraz uwydatnić usta. Należy podnieść podbródek w kierunku sufitu i wyciągnąć usta, tak jakbyśmy chcieli pocałować sufit, stąd nazwa. W trakcie poczujemy pracę mięśni szyi. Należy ćwiczenie powtórzyć trzy razy. Pomoże nam to kształtować linię szyi i szczęki.
9. Roześmiana twarz Buddy: Jest to czysto relaksacyjne ćwiczenie. Pomaga neutralizować powstałe naprężenia i zneutralizować drobne skurcze, uciski i bruzdy prowadzące do powstawania zmarszczek. Ćwiczenie można wykonywać zarówno na stojąco, jak i w pozycji siedzącej. Należy zamknąć oczy i spokojnie gładzić twarz w obszarach zmarszczek. Dodatkowo wyobrażamy sobie, jak znikają. Warto zacząć od jednej minuty, a z czasem przeznaczyć na to ćwiczenie dwie lub trzy. W pozycji siedzącej możemy je wykonywać tak długo, jak mamy na to ochotę.

Więcej o autorce i jodze twarzy na tej ciekawej stronie:
Joga twarzy zamiast botoksu !!!
*******
Rozmowa z Annelise i pokaz ćwiczeń przeciwdziałających zmarszczkom na czole:

***
Na YouTube można znaleźć pozostałe ćwiczenia twarzy z Annelise.

Np.
*ćwiczenie mięśni policzków:
http://youtu.be/7WOI1Ce5L4A

*ćwiczenie mięśni podbródka i szyi:
http://youtu.be/7WOI1Ce5L4A
Related Posts with Thumbnails

Moje motto:

"Nie rób tego, co ja chcę, abyś robił. Rób, to co TY chcesz robić. Podążaj za swoimi marzeniami".

Do poczytania...


Dobra nowina... patrz: Gazeta Wyborcza


***
oglądania i posłuchania

O Animalpastor:

Map IP Address
Powered byIP2Location.com