Wednesday, September 24, 2008

Brokuły zdrowsze niż myślisz

Photo from: http://www.flickr.com/photos/territu/321037760/

Brokuły zdrowe nawet dla płuc

Brokuły są jeszcze zdrowsze niż do tej pory sądzono. Okazuje się, że zawierają substancję, która może pomóc chronić płuca przed poważną chorobą.

Zielony krewniak kalafiora to jedno z najzdrowszych warzyw pod słońcem, co jest potwierdzone licznymi badaniami naukowymi. Zawiera substancje pomagające zwalczać raka, łagodzić powikłania cukrzycy i chronić przed chorobami serca.
Ostatnio uczeni z amerykańskiej John Hopkins School of Medicine odkryli, że ich składnik pomaga też komórkom organizmu bronić się przez uszkodzeniami spowodowanymi ciężką chorobą płuc.

Składnik ów to sulforafan. Eksperymenty w laboratorium pokazały, że potrafi on "włączyć" gen NRF2, który przestał być aktywny w chorych komórkach. Dzięki temu komórki te na powrót zaczynają się bronić przed szkodliwymi dla nich substancjami.

Jak dowiodły wcześniejsze badania, gen NRF2 przestaje działać u chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). POChP to jedna z głównych przyczyn śmierci w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej.

Chorzy mają problemy z oddychaniem, gdyż ich układ oddechowy staje się niewydolny. Przyczyną jest głównie dym tytoniowy, dlatego chorują najczęściej palacze papierosów. Skoro więc muszą palić, niech przynajmniej zakąszają brokułami. SAG


PAP - Nauka w Polsce
Opublikowano: 2008-09-17 00:06

Artykuł pochodzi z portalu internetowego Nauka w Polsce
*************************************************
Generalnie nie jestem zwolenniczką mikrofalowej kuchni, ale podoba mi się ten przepis z YouTube. Przynajmniej brokuły nie są rozgotowane, są smaczne, wyglądają apetycznie, i co ważne - można je łatwo i szybko przygotować. /Ja lubię jarzyny gotowane krótko na parze/.
YouTube - Chrupkie brokuły

Ciekawie 0 brokułach w Smacznie i Zdrowo: tutaj
Related Posts with Thumbnails

Moje motto:

"Nie rób tego, co ja chcę, abyś robił. Rób, to co TY chcesz robić. Podążaj za swoimi marzeniami".

Do poczytania...


Dobra nowina... patrz: Gazeta Wyborcza


***
oglądania i posłuchania

O Animalpastor:

Map IP Address
Powered byIP2Location.com