"Mieć odwagę myśleć inaczej"
Leonardo da Vinci
Ostatnio bardzo sobie cenię audiobooki. Uwielbiam wręcz. Mam kilka znakomitych - patrz po lewej stronie w dziale Audiobooki.
Znudzona internetowymi, powtarzającymi się uparcie tematami, które tak naprawdę swym codziennym objawianiem stały się nie tylko nudne, ale wręcz szkodliwe - szczególnie dla kręgosłupa...
Audiobook czytany jest ratunkiem i zachętą powrotu do czytania książek, co zawsze uwielbiałam i zawsze brakowało mi czasu na czytanie.... Wygodnie się układam do spania i zamieniam się w słuch… Dodam, że dla osób, które mają problemy z oczami - to prawdziwa gratka...
Dzisiaj pokazał się nowy audiobook czytanej bestselerowej książki – pobudzający wyobraźnię literacki portret słynnego Leonarda da Vinci.
Audiobook trwa ponad 2 godziny (a jest to tylko 10% całości, która trwa 20 godzin, 26 min).
Odwołując się do liczących tysiące stron notatników geniusza, a także do najnowszych odkryć związanych z jego życiem i dorobkiem, autor Walter Isaacson snuje porywającą opowieść i po mistrzowsku splata wątki twórczości artystycznej Leonarda z jego dokonaniami naukowymi.
Spod pędzla Leonarda wyszły dwa najsłynniejsze obrazy w historii malarstwa: Ostatnia Wieczerza i Mona Lisa.
On sam uważał się jednak nie tylko za malarza, ale też za naukowca i inżyniera.
Z pasją graniczącą niekiedy z obsesją prowadził nowatorskie badania nad anatomią człowieka, skamieniałościami, ptakami, maszynami latającymi, botaniką, geologią i sztuką projektowania broni.
Niezwykła umiejętność łączenia nauk humanistycznych i przyrodniczych – której symbolem stał się Człowiek witruwiański – uczyniła Leonarda jednym z najbardziej kreatywnych geniuszy w dziejach ludzkości.
Łączenie różnorodnych pasji, tak jak z upodobaniem robił to Leonardo, wciąż pozostaje najlepszym sposobem na rozbudzenie w sobie twórczej inwencji.
*********
Na koniec Ciekawostka:
Leonardo był wegetarianinem. Jedzenie mięsa budziło w nim duży wstręt, w swoich pismach odnosząc się do kiełbasy pisał: „Och, jakie to obrzydliwe widzieć język jednego zwierzęcia w jelitach drugiego”, a dalej: „Tworzywem naszego życia jest śmierć innych”, Co ciekawe, jednak na listach zakupów do jego warsztatu znajduje się mięso, które było przeznaczone dla jego czeladników. Oznaczałoby to, że Leonardo samemu nie jadając mięsa nie zmuszał do tych samych praktyk nikogo w swoim otoczeniu.
===================
Pobudzający wyobraźnię literacki portret Leonarda da Vinci
Walter Isaacson "Leonardo da Vinci" czyta Filip Kasior
================Delektujmy się genialnym Leonardem w odpowiednim dla nas czasie i w odpowiedniej ilości.