Strona Główna:

Wednesday, November 10, 2010

Słoneczna Dynia...

Dynia na niepogodę....

Już sam kolor – ciepły, pomarańczowy – rozgrzewa i dodaje optymizmu. W dodatku dynia jest uniwersalna! Można z niej zrobić cały obiad z deserem i przystawkami. Pełen witamin i mikroelementów. Same zalety, wad nie stwierdzono. Jedzmy dynie!

Tak ciepło i apetycznie zachęca  Urszula Duda-Szelińska, z zawodu biolog, w artykule z listopadowego wydania Wróżki:
http://www.wrozka.com.pl/

Dynia bardzo rzadko gościła w moim domu. Postanowiłam jednak przyjrzeć się jej bliżej i kupiłam jedną dużą dynię i parę małych, kolorowych. Jako dekoracja w domu ... podoba mi się,...  nawet bardzo. Wniosła ciepło słonecznych kolorów do domu i to co lubię najbardziej  ... trochę Energii Żywej Natury.

Ciekawa jestem jak długo może ta dekoracja być żywa, czy zimową porą również? . ... jak wspomniałam poznaję dynię....

Nie chodzi mi  oczywiście tylko o dekorację na jesienno-zimowe dni, ale również o wartości odżywcze, i także smakowe dyni.

Czyż nie cudna jest ta naturalna, dyniowa waza pełna słonecznej zupy?


Na zdrowie!

I smaczna, i zdrowa, mało kaloryczna, a przy tym sycąca – takie połączenia lubimy najbardziej! I taka właśnie jest dynia. Dostarcza błonnika, zawiera beta-karoten chroniący przed wolnymi rodnikami (im intensywniejszy kolor, tym więcej witaminy). Ma dużo potasu oraz kwas foliowy. Z pestek dyni wytwarza się znakomity, tłoczony na zimno olej. Oprócz mnóstwa witamin i minerałów zawiera on też fitosterole obniżające poziom cholesterolu i zwalczające wolne rodniki.

Pestki mają wysoką zawartość cynku oraz lecytyny. Poprawiają przemianę materii, wpływają korzystnie na czynności mózgu. Od niepamiętnych czasów stosowano je przeciwko pasożytom przewodu pokarmowego, w leczeniu stanów zapalnych nerek i pęcherza moczowego, a także – ze względu na znaczącą zawartość cynku – przy chorobach skóry takich jak trądzik czy opryszczka oraz przy wrzodach żołądka i niegojących się ranach. Ponieważ dynia w zasadzie nie wiąże azotanów z gleby, jest lepszym źródłem składników mineralnych niż marchew.

Więcej o dyniowych walorach i przepisach tutaj:
http://www.wrozka.com.pl/component/content/article/5845
*******

Linki:

Surowe ciasto dyniowe od Agnieszki:
http://drogadoprawdziwegoszczescia.blogspot.com/2010/10/surowe-ciasto-dyniowe.html

Zupa wg. kuchni makrobiotycznej:
http://www.kuchnia-kuchnia.pl/pl8/teksty511/ZUPAZCZERWONEJSOCZEWICYIDYNI

Zupa z dyni z ciecierzycą:
http://wegetarianka.blox.pl/2010/11/ZUPA-KREM-Z-DYNI-Z-CIECIERZYCA.html

Dynia - przepisy:
http://www.kwestiasmaku.com/zielony_srodek/dynia/przepisy.html

Zupa dyniowa (film):
http://www.kwestiasmaku.com/zielony_srodek/dynia/zupa_dyniowa_z_curry/przepis.html

I jeszcze pojawił się wegetariański pasztet z dyni:
http://cobylonaobiad.blox.pl/tagi_b/143724/pasztet-z-dyni.html



A tutaj piękna strona. Wszystko o dyni i dla wszystkich:
http://www.beawkuchni.com/2010/10/festiwal-dyni-2010.html


Photo z powyższej strony.

Sunday, November 7, 2010

Gwiazda ogrodów - gruszka.

Photo from: http://www.freefoto.com/ by Ian Britton

Gruszka to bardzo smaczny owoc. W Europie znana jest już od czasów prehistorycznych. O gruszkach pisał sam Homer w „Odysei”, a Juliusz Cezar zajmował się uprawą tego gatunku w swoim ogrodzie. Owoc ten oprócz swych walorów smakowych, ma również wiele właściwości leczniczych. Między innymi wspomaga trawienie, przeciwdziała zaparciom, obniża ciśnienie krwi i przyspiesza gojenie się ran. Warto więc przyjrzeć się temu owocowi z bliska.

Krótka historia gruszek
Gruszka do Europy przybyła ze starożytnej Persji. Na początku uprawiano ją tylko na terenie antycznej Grecji, skąd trafiła do Rzymu, gdzie stała się „gwiazdą ogrodów”. Mimo że była znana od tak dawna, w Zachodniej Europie wyhodowano ją dopiero na przełomie XVII i XVIII wieku. Nowe gatunki gruszek spowodowały jej znaczną popularyzację w całej Europie. Największymi plantacjami gruszy mogą poszczycić się Francuzi i Belgowie. To właśnie oni rozpoznali lecznicze właściwości gruszki. Z czasem owoc ten stał się również popularny w Polsce. ....

Gruszka – właściwości
Świeża gruszka średniej wielkości to około 60 kcal. Spośród wszystkich składników mineralnych gruszki zawierają najwięcej potasu. Bogate są jednak także w: fosfor, wapń, magnez, sód, miedź, żelazo, bor oraz jod. Gruszka to bogate źródło kwasów owocowych – kwasu jabłkowego i cytrynowego – oraz węglowodanów, pektyny, błonnika i olejków eterycznych. Gruszka zawiera też witaminy: A, B1, B2, B6, C i PP, dlatego powinna być częstym składnikiem zdrowej diety. W miarę dojrzewania owoców ilość pektyn i kwasów owocowych maleje, rośnie zaś zawartość cukrów.

Lecznicze właściwości gruszek znano już od bardzo dawna. Ich spożywanie zalecano m.in. przy chorobach, którym towarzyszyła gorączka, w dolegliwościach trawiennych i przy zatruciach. Gruszka to bardzo zdrowy owoc i wbrew panującej opinii – nie jest ciężkostrawna. Mogą ją nawet jeść osoby z wrażliwym żołądkiem, a startą – można podawać niemowlętom. Kompot z gruszki powinny pić osoby ze stanami zapalnymi układu pokarmowego. Gruszka ma bowiem właściwości przeciwgorączkowe.

Miękkie, dojrzałe gruszki pobudzają trawienie i zapobiegają zaparciom. Spożywane w większych ilościach mogą nawet wywołać biegunkę. Niektóre odmiany gruszek są cierpkie i mało soczyste, bo zawierają dużo garbników. Te gatunki zaleca się właśnie w leczeniu biegunek. Gruszka jako składnik zdrowej diety może również pomóc przy zapaleniu dróg moczowych, kamicy nerkowej i przy stanach zapalnych gruczołu krokowego. Sok z gruszek łagodnie obniża ciśnienie i uszczelnia naczynia włosowate. Natomiast napar ze świeżych gruszek stosowany w formie okładów przyspiesza gojenie się ran i owrzodzeń.

W medycynie ludowej napar z gruszek stosuje się przy przeziębieniach, bólach głowy, migrenie, uporczywym kaszlu i gorączce. Poza tym jedzenie gruszek zaleca się ludziom z nadciśnieniem tętniczym i problemami trawiennymi. W gruszkach występują bowiem komórki kamienne – twarde cząstki miąższu – które wspomagają perystaltykę jelit.

Ze względu na obecność boru w gruszkach, ich spożywanie ma dobry wpływ na działanie naszego mózgu. Bor pobudza szare komórki do wytężonej pracy oraz poprawia koncentrację. Pierwiastek ten jest również odpowiedzialny za procesy, związane z transportem wapnia w organizmie. Zapobiega ubytkom wapnia w kościach, dlatego dojrzałe gruszki powinny jak najczęściej gościć na stole osób narażonych na osteoporozę. Poza tym jako jeden z niewielu owoców gruszka zawiera jod, który pozytywnie wpływa na funkcjonowanie tarczycy.

Czytaj więcej:
http://abczdrowie.pl/tagi/gruszka-wlasciwosci


Najlepsze, najciekawsze znalazłam na stronie ABC Zdrowie:
http://abczdrowie.pl/tagi/gruszka-wlasciwosci

********

Tuesday, November 2, 2010

Szanujmy Dobrego Lekarza

Photo:The Doctor and His Patient, by Jan Steen
Wikimedia


Idea i Rozczarowanie

Jest bardzo wielu dobrych lekarzy, Bogu dzięki.
Ludzi, którzy wiedzą, że ich zawód jest powołaniem.
świadomych, że za każdym razem
mają do czynienia z konkretnym człowiekiem
będącym w potrzebie,
chorym, który zrozpaczony szuka u nich pomocy.


Wielu ma o doktorze wysokie mniemanie.
Jednakże ten ideał się załamie
i stanie się strasznym rozczarowaniem,
jeśli zauważą: Doktor obecny przy chorym
jest tylko małym człowiekiem, który
myśli przede wszystkim o własnych interesach,
który chce być za parę lat bardzo bogaty,
który ma wprawdzie ręce do badania i leczenia
i przyjmowania honorarium,
ale nie ma serca dla cierpiących w ich niedoli.
Doktor tego rodzaju ponosi winę
za najbardziej szubrawą formę wyzysku, jaka istnieje:
wykorzystywanie niedoli bliźniego.


Dlatego szanuj dobrego lekarza,
noś go na rękach.
Jest wielu dobrych lekarzy, młodych i starych.
Doprawdy nie mają łatwo.
Nie opuszczą cię.
Ty też ich nie porzucaj.

Tak pisze Phil Bosmans - flamandzki pisarz i kapłan, nazywany Przyjacielem Ludzi.
========

Żarty o zdrowiu

Po operacji lekarz mówi do pacjenta:
-Mam dla pana dobrą wiadomość. W żadnym z usuniętych jąder nie było raka.


Z gabinetu dentystycznego wypada pacjent.
- Jak było? - pyta żona.
- Dwa wyrwał.
- Przecież tylko jeden cię bolał.
- Nie miał wydać.

Przychodzi baba do lekarza z córką i mówi do niej:
- Stań Zosiu prosto, żeby pan doktor zobaczył jaka jesteś krzywa.